0,00TL Checkout
Sipariş verdiğim ürün ne zaman elime ulaşır?


     Kredi kartı ile vereceğiniz siparişlerinizde banka onayı anında alınabilmekte ve siparişiniz hemen hazırlık aşamasına alınabilmektedir. Eğer siparişinizdeki ürünlerin tedarik aşamasında herhangi bir problem yaşanırsa, ilgili tüm bilgiler otomatik olarak, sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize gönderilmektedir.

 

     Satın aldığınız ürünler en kısa süre içinde size ulaştırılmak üzere kargo firmasına teslim edilmektedir. Kargo firmaları paketleri teslim aldıktan sonra bulunduğunuz bölgeye göre mümkün olan en kısa sürede, adrese teslimat yapılan bölgelerde adresinize, adrese teslimat yapılamayan bölgelerde ilgili kargo şubesine paketleri ulaştırmaktadır. Aras Kargo ile ortalam Türkiye geneli teslimat süresi, normal koşullar altında, 1-4 gün dür. 


Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek?


           Tüm taşıma ve sevkiyat işlemlerimiz Aras Kargo firması aracılığı ile gerçekleşmektedir.


Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?


      Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya teslim edildiklerinde, sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize siparişiniz ile ilgili kargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilmektedir.


Ayrıca sitemize üye girişi yaptığınızda, hesabım bölümünden siparişlerinizi ve siparişinizin durumunu anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.


Siparişimi teslim alırken herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Hergunebirkitap.com üzerinden yapmış olduğunuz alışverişlerde, siparişiniz ücretli kargo sınırlarına giriyor ise, tarafınızdan peşin olarak, kargo ücreti tahsil edilmektedir. Bu ödeme sayfasında , ödeme öncesi gösterilmektedir. Eğer siparişiniz ücretsiz kargo kapsamında ise zaten kargo ücreti tahsil edilmemektedir. 


   Sonuç olarak hiçbir şekilde kapıda kargo firmasına, herhangi bir ücret ödenmemektedir. 


Siparişim arızalı ya da yanlış geldi ne yapmalıyım?


    Siparişiniz kargo görevlisi tarafınızdan size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda `Hasar Tespit Tutanağı` hazırlatmanız gerekmektedir. Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer husus kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır.


      Örnek ;  `Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.` gibi bir tutanak, ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaratmaktadır.


     Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız.


     Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir.


     Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak ürünü bize ulaştırmanız durumunda, değişim/iade işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir.


     Elinize hasarlı ulaşan ürününüzü sadece "Yurtiçi Kargo" firması ile geri iade yapabilirsiniz. Diğer kargo firmaları ile gelen iade, değişim taleplerinde, paket teslim alınmamakta, tarafınıza geri dönmektedir.


Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?

     Kargo ile teslimi yapılan siparişlerin, tamamı faturaya göre ve fatura ile kargo firmasına teslim edilmektedir. Faturasız kargoya paket teslimatı mümkün değildir. Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşeti içinde veya ürün kutusu içerisinde size ulaştırılmaktadır.


        Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cep içerisinde bulunan fatura size teslim edilmez ise lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve ısrarla isteyiniz. Tüm taleplerinize rağmen teslim edilemeyen fatura için lütfen tutanak tutturunuz ve bizimle irtibata geçiniz.


Gelen ürün benim sipariş ettiğim ürün değil? (Numarası, rengi veya ürün kodu farklı)


     Hatalı gelen ürünü iade/değişim formu ve faturası ile birlikte Aras Kargo ile bize gönderebilirsiniz. Gereken tüm düzeltme ve işlemler hızlıca yapılacaktır.


Gelen ürün kusurlu, ne yapmalıyım?


   Hatalı gelen ürünü iade/değişim formu ve faturası ile birlikte Aras Kargo ile bize gönderebilirsiniz. Ürün bize ulaştığında, gereken tüm düzeltme ve işlemler hızlıca yapılacaktır.


Siparişimde bulunan ürünlerin hepsi bana ulaşmadı?

   Ürün sayısı ile size ulaşan faturada belirtilen ürün sayısı aynı olmalıdır. Faturada belirtilen ürünler pakette bulunmadığı takdirde kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyiniz ve bizimle irtibata geçiniz.


Teslimat zamanında adreste kimse bulunamazsa ne olacak?


   Kargo görevlisi eğer adreste kimseyi bulamazsa, "Kargo İhbar Notu" bırakır ve kargoyu şubeye geri getirir. Bu durumda kargonun alıcı tarafından 3 gün içinde şubeden alınması gerekmektedir. Kargo adreste bulunamama nedeniyle şubeye dönen ürünleri yeniden dağıtıma çıkarmamaktadır. Alıcı kaynaklı durumlardan dolayı firmamıza geri dönen ürünler iade alınarak tüm kargo masrafları düşüldükten sonra kalan tutar müşterimize iade edilmektedir.


Sipariş verdikten sonra alıcı ismini veya adresini değiştirebilirmiyim?


Siparişinizi oluştururken teslim alacak kişi adını ayrıca belirtebilirsiniz. Sipariş oluşturulduktan sonra adres veya alıcı değişikliği yapılamamaktadır. Adresinize gelecek olan kargo görevlisi kimlik kontrolü yaparak vermiş olduğunuz isme teslimat yapacaktır.


Hangi şehirlerden sipariş verebilirim?

   Türkiye ´nin her yerinden sipariş verebilirsiniz. Türkiye içinde herhangi bir konum sınırlaması yoktur. Ürünlerin teslimatları yalnızca çalışmakta olduğumuz kargo firmasının bulunduğu bölgelerde yapılabilmektedir. Anlaşmalı olduğumuz kargo firmasının şubesinin olmadığı bölgelerde teslimat yapılamadığından dolayı, müşterilerimizin paketin ulaştırılabildiği kargo şubesine giderek paketi elden teslim almaları gerekebilmektedir.


Yurt dışından sipariş verebilirmiyim?


        Şuan için Türkiye dışına gönderim yapılamamaktadır.